Neden İYTE?

Genç, dinamik ve üretken araştırmacıları, stratejik alanlarda yürüttüğü projeler, akademik bölüm ve merkezlerdeki gelişmiş laboratuvar olanakları ve İzmir ili Teknopark alanını da içeren kampüsüyle İYTE, bölgede önemli bir teknoloji koridoru olma yolunda hızla ilerlemektedir. İYTE mezunları gerek yurt içi gerekse yurt dışında itibar görmekte, lisans mezunlarımız lisansüstü eğitim için yurt içi ve yurt dışında saygın üniversitelere burslu olarak kabul edilmektedirler. İYTE mezunları çeşitli sanayi kuruluşları ve firmalarda çalışmaya başlamış, başarılı olmuş ve “İYTE mezunu çok iyidir” algısını oluşturmuştur. Bunun birçok nedeni vardır; şöyle sıralanabilir:

İYTE’nin öğretim elemanı kadrosu akademik derecelerini ülkemiz ve dünyanın saygın eğitim/araştırma kurumlarından almış, kaliteyi devam ettiren akademisyenlerden oluşmaktadır.

İYTE’nin araştırma merkez ve laboratuvar altyapısı son derece gelişmiştir. Ancak, daha önemlisi, bu altyapıya erişim tüm İYTE’li araştırmacı ve öğrenciler için sınırsızdır.

İYTE Kütüphanesi dinamizmi ve değişime öncülük eden yapısıyla, İYTE’nin araştırma ve eğitim altyapısının temel taşlarından biridir. Mimari tasarımıyla da örnek bir yapı olan İYTE Kütüphanesi; sahip olduğu 256.000 civarı elektronik ve basılı kitap, 36.000’in üzerinde elektronik ve basılı dergi, 1.000 civarı tez, 5.000’in üzerinde multimedya koleksiyonuyla öğrenci ve personelinin hem araştırmalarına, hem de kültürel gelişimine yardımcı olmaktadır.

Detaylı Bilgi >

Ege Bölgesi’nde kurulan ilk teknopark İYTE kampüsündedir. Araştırma ve uygulama çalışmaları ile yeni bilginin üretilmesi ve bu yolla bilime uluslararası düzeyde katkı sağlamanın yanı sıra katma değeri yüksek üretime önderlik etme misyonu taşıyan Enstitümüz ile özdeşleşen “Teknoloji Geliştirme Bölgesi”nin, şehrin göreceli karmaşasından uzakta İYTE kampüsünde yer alması, sadece İYTE’liler için değil, İzmir’deki tüm üniversiteler ve girişimciler için büyük avantaj oluşturmaktadır. Öğrencilerimiz, sayısı 80’in üzerinde firmanın araştırmalarına katılabilmekte ve firma bünyesinde staj yapabilmektedir. Mezuniyet sonrası için iş bağlantısı da sağlayan öğrencilerimiz, aynı zamanda kendi şirketlerini kurarak faaliyet gösterebilmektedir.

Detaylı Bilgi >

İYTE Vakfı’nın şirketince organize edilen ve İzmir’in tüm üniversitelerinden öğrencilere de açık olan Tekno-Girişim eğitim programları, hem İYTE’li hem de diğer üniversitelerden gelen öğrenciler için önemli bir fırsat yaratmaktadır.

Yeni kurulan İnovasyon Merkezi, sadece girişimci firmalar için değil, gelişmeye açık bir fikri olan tüm İYTE’li öğrenciler için kuluçka merkezi rolü de oynayacaktır. Üniversitelerin kabuk değiştirdiği ve girişimciliğin öne çıktığı günümüzde, böyle bir merkez İYTE öğrencilerinin büyük avantajıdır.

İYTE’li öğretim üyeleri, TÜBİTAK araştırma projelerinden yararlanma oranında Türkiye’nin ilk üçü içindedir. Bu durum, akademik kariyer yapmak isteyen İYTE öğrencileri için önemli bir motivasyon kaynağıdır.

Aynı şekilde, 100’den fazla öğretim üyesine sahip üniversitelerin uluslararası bilimsel yayın performansları kıyaslandığında, öğretim üyesi başına düşen 1.27 yayın ortalaması ile İYTE, 2010 yılında Türkiye birincisidir. Benzer oran ve sıralamanın bundan sonraki yıllarda da gerçekleşeceği öngörülebilir. Bu, İYTE’li öğrencilerin nasıl bir akademik ortam içinde eğitim alacağını gösteren önemli bir parametredir.

İYTE’de öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 15’in altındadır. Bu, Türkiye’nin en iyi ortalamalarından biridir. Bunun anlamı, öğrenci-öğretim üyesi ilişkisinin çok rahat ve kolay kurulabilir olmasıdır.

İYTE kampüs alanı, coğrafi konumu ve doğal çevresi ile çeşitli açık hava sporları için ideal bir ortam sağlamaktadır. 1200 seyirci kapasiteli spor salonunda basketbol, voleybol, hentbol karşılaşmalarının yapılabileceği nizami spor sahaları, bireysel ve takım sporları için uygun çalışma ve eğitim alanları, kondisyon ve aerobik salonu yer almaktadır. Tenis kortları, tenis çalışma duvarı, açık hava sahaları, mini golf sahası, yapay çim futbol sahası, basketbol ve voleybol sahalarını da içeren spor kompleksi kafeteryası ile birlikte hizmet vermektedir. Yarı olimpik yüzme havuzunun önümüzdeki yıl içinde hizmete girmesi beklenmektedir.

Var olan spor salonu ve diğer spor alanlarına ek olarak, İYTE kampüsü tamamen doğal bir spor mekanıdır.

İYTE Kampüsü, İzmir’in Urla ilçesi Gülbahçe Köyü’ndedir. Kampüs, İzmir’e 45, Urla’ya 15, Çeşme’ye 35 km uzaklıktadır. Üç tarafı denizle çevrili olan İYTE Kampüsü tarihi yarımada’da yer almaktadır.

Yaklaşık 3500 hektar alana sahip olan Enstitüde, 132.000 m²’ye yakın bir kapalı alanda eğitim-öğretim ile araştırma faaliyetleri sürdürülmekte olup kampüs, sürekli gelişmektedir.

Öğle yemeği 5000 kişilik kapasiteye sahip merkezi kafeteryada tabldot olarak verilmektedir. Merkezi kafeteryada iki öğrenci salonu yer almakta, yemek üretimi kafeterya binasında bulunan mutfakta yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kampüste farklı konseptlerde cafeler, bölüm kantinleri yer almaktadır.

Detaylı Bilgi >

Büyük market; 1, 2 ve 3 kişilik odalardan oluşan konaklama imkânı, kitabevi, cafe shop, vb. servis imkânlarının yer aldığı İYTE Yaşam Merkezi 2014 yılında hizmete girdi.

Detaylı Bilgi >

Barınma Sorunu Olmayan Üniversite

Detaylı Bilgi >